• صفحه اصلی
  • سهم ایران از صادرات در بازارهای جهانی تنها ۲۴ صدم‌ درصد

سهم ایران از صادرات در بازارهای جهانی تنها ۲۴ صدم‌ درصد

بدون عکس
۲۹ مهر ۱۳۹۶

سهم ایران از صادرات در بازارهای جهانی تنها ۲۴صدم‌درصد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مطابق آمارهای رسمی سهم ایران از بازارهای جهانی با احتساب نفت ۳۴صدم‌درصد و بدون احتساب آن تنها ۲۴صدم‌درصد است. به‌گزارش ایرنا، «غلامحسین شافعی» در مراسم بیست‌و‌یکمین سالروز ملی صادرات در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی افزود: آسیب‌پذیری بخش صادرات در مقابل تلاطم‌های اقتصادی، سیاسی و فضای کسب‌و‌کار به‌مراتب بیشتر از سایر بخش‌های اقتصادی است، از‌این‌رو توجه به صادرات و نگاه بلندمدت برای رفع مشکلات این بخش حائز اهمیت است.

به‌گفته این مقام مسئول، بخش قابل‌توجهی از صادرات کشور مربوط به محصولات کشاورزی و مواد‌خام معدنی است که با استفاده از یارانه‌های این بخش‌ها حاصل شده است اما مشکلات بحران آب و فشردگی رقابت در عرصه مواد‌خام سبب می‌شود شاید در آینده توفیق چندانی در بازارهای رقابتی در این عرصه‌ها نداشته باشیم. وی بیان داشت: مطابق گزارش بانک مرکزی، میانگین ارزش کالاهای صادراتی کشور ۳۴۱ دلار و کالاهای وارداتی هزار و ۳۰۸ دلار است که نشان می‌دهد کالاهای صادراتی ارزش‌افزوده کمتری نسبت به واردات دارند.

رئیس اتاق ایران، قیمت تمام‌شده بالا، ناهماهنگی بخش صنعت با فناوری روز جهان و کیفیت پایین‌تر را از جمله مشکلات بخش صادرات برشمرد و گفت: شاید اگر در سال‌های گذشته سهم بخش صنعت از هدفمندی یارانه‌ها در بحث فناوری و کاهش مصرف انرژی پرداخت می‌شد، امروز اینقدر عقب‌ماندگی نداشتیم. وی ادامه داد: فرسودگی ماشین‌آلات و مصرف انرژی بالا و عدم عضویت در سازمان جهانی تجارت که گاهی اوقات مجبور به پرداخت تعرفه گمرکی به اندازه ۲۰ درصد قیمت کالاها هستیم برخی دیگر از مشکلات این بخش است.

شافعی اضافه کرد: این درحالی است که اکثر کشورهای هدف صادراتی ایران در قراردادهای تعرفه‌های ترجیحی و تعرفه‌های تجارت آزاد حضور دارند، درحالی که ما حتی با برخی کشورهای همسایه این قراردادها را نداریم. وی یادآور شد: هزینه‌های بالای حمل و نقل، کندی حرکت ناوگان حمل و نقل کشور (به‌طور متوسط ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در هر ساعت)، نرخ بهره‌بانکی بالا و دسترسی نداشتن به منابع بانکی، سایر مشکلاتی است که هزینه‌های محصولات و کالاهای صادراتی ایرانی را افزایش داده است.

Develop & Design:

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

09128888888